Literatura
Prikazani svi od ukupno 18 rezultata
-
Literatura, Sve za početnike
100100 – “Pčelarstvo” – V. Umeljić
– A5 format
– 90 gr. mat-kunstdruk papir
– latinica
– šiveni povez
– čvrste plastificirane korice
– 8928 stranica
– 1.400 originalnih fotografija u boji
– 60 tehničkih crteža
– 20 tabela i dijagrama
– registar imena i pojmova
Knjiga je naišla na izuzetan prijem kod pčelara, pa se može smatrati pravim pčelarskim bestselerom. Namenjena je svim kategorijama pčelara. Početnicima i onima koji tek razmišljaju da se bave ovom delatnošću pomoći će pri odlučivanju o izboru mesta za pčelinjak, tipa košnice i ostale neophodne opreme kao i koju tehniku pčelarenja da primene. Iskusnim pčelarima i profesionalcima biće od koristi za upoznavanje najsavremenije pčelarske opreme i tehnike pčelarenja, formiranja rojeva i uzgoja visokokvalitetnih matica, identifikaciju i suzbijanje pčelinjih bolesti, borbu protiv štetočina itd. Precizni tehnički crteži košnica i druge opreme pomoći će pčelarima da mnogo toga mogu i sami da naprave.
U knjizi je, između ostalog, prikazano:
- Biologija pčele i pčelinjeg društva
- Najznačajnija otkrića iz života pčela i pčelarstva uopšte
- Život pčelinjeg društva u prirodnom staništu u toku godine
- Kako, kada i sa koliko košnica početi pčelarenje
- Tehnike pčelarenja košnicama: DB, LR, Farar, AŽ, pološka, kongresovka, Alpska, Đerzonova, Canderova, klještara, Tamaško kao i njihovim varijantama
- Način izrade, fotografije, tehnički crteži i specifikacije materijala za sve navedene košnice i prateću opremu
- Detaljni opis pčelarskih radova u toku godine
- Seobe košnica
- Metodi uzgoja visokokvalitetnih matica: Milerov, Dulitlov, Jenterov, Nikotov
- Plansko formiranje rojeva
- Najznačajnije pčelinje paše
- Pčelarska oprema, od najjednostavnijih do najsavremenijih rešenja
- Bolesti i neprijatelji pčela itd.
SKU: 100100 -
Literatura
100101 – “Sa pčelama 50 godina” V.Umeljić
Reč pisca o knjizi iz predgovora: “Navršilo se 50 godina mog samostalnog pčelarenja i 25 godina predavačkog staža. Moj otac Miodrag, koji se bavio pčelarstvom, umro je mlad,u svojoj četrdeset četvrtoj godini života, u decembru 1966. godine. U martu 1967. godine ja sam, kao osamnaestogodišnjak, prvi put samostalno pregledao pčele i odlučio da nastavim dugu porodičnu pčelarsku tradiciju.
Od tada do danas moja pčelinja društva niko osim mene nije regledao. Od oca sam nasledio desetak društava, u vrškarama i DB košnicama. Pčelinjak sam u početku postepeno proširivao, tako da sam deset godina pčelario sa dvadesetak košnica. Kasnije sam pčelinjak ubrzanije širio, dok nisam dostigao broj od oko 150 pčelinjih društava u dvanaestoramnim DB košnicama. Porodična tragedija je uslovila da ne širim dalje pčelinjak.
Od 1980. do 2005. godine bavio sam se selečim pčelarenjem, koristeći, pojedinih godina, i po četiri paše godišnje. Radni odnos sam prekinuo 1994. godine i od tada profesionalno pčelarim.”SKU: 100101 -
Literatura
100130 – “Roman o pčelaru” – V. Umeljić
Roman o pčelaru je životna priča o mladom pčelaru, koji nastavlja porodičnu tradiciju. Ostavši rano bez oca, uz pomoć očevog prijatelja, iskusnog pčelara, i uz podršku ukućana, posebno dede i majke, on, stasavajući u čoveka, stasava i u pčelara, podjednako se trudeći da bude i valjan čovek i dobar pčelar.
Njegovo prvašnje interesovanje za pčelarstvo prerasta u ljubav, koja će se, kasnije, kad upozna lepu crnooku devojku, premetnuti u veliku ljubav prema njoj. Međutim, ta nova ljubav neće potisnuti onu prvu. Naprotiv, ona će je samo učvrstiti i oplemeniti. Zavolevši njega, i njegova izabranica, sa kojom se ženi, zavoleće i pčele.SKU: 100130 -
Literatura
100210 – “Pčelarenje kao profesija i hobi” – B. Relić
Autor: Branko Relić
Strana: 312
Najveći broj pčelara ne živi od pčelarenja, oni to rade iz čiste ljubavi prema pčelama, iz hobija. Ali ima i onih koji svoj kućni budžet dopunjavaju prihodima od pčelarenja. Zanemarljiv je broj pčelara koji žive isključivo od pčelarenja.
Svi oni od pčelarstva ne dobijaju ono što bi mogli dobiti, ne ostvaruju prihode koje bi mogli ostvariti.
Ova knjiga je izvanredan vodič za pčelare, sadrži mnogo korisnih saveta i uputstava za uspešno bavljenje pčelarstvom.
Detaljni podaci o knjizi
Naslov: Pčelarenje kao profesija i hobi
Povez : Tvrd, prošiveno
Format : 18×24 cm, latinica
Strana: 380
ISBN: 86-7157-345-1
SKU: 100210 -
Literatura, Novo u ponudi
100132 – Život pčela, Moris Meterlink
Život pčela je knjiga belgijskog nobelovca ni posle više od veka od objavljivanja nije izgubila na svojoj aktuelnosti. Već sa prvim redovima vidimo da nije reč o stručnoj, već o knjizi za svakoga, koja nas uči da mirno i pažljivo posmatramo ono čime se bavimo i što volimo. Jedna od knjiga kojima se neprestano vraćamo.
SKU: 100132 -
Literatura, Sve za početnike
100200 – “Pčelarstvo” – Jovan Kulinčević
Knjiga Pčelarstvo namenjena je širokom krugu čitalaca – od početnika preko iskusnih pčelara pa do studenata i stručnjaka iz oblasti pčelarstva. Za razliku od prethodna tri izdanja, ovo je prošireno novim sadržajima i saznanjima iz pčelarske prakse i nauke.
SKU: 100200 -
Literatura
100205 – “Pčelarstvo” – Zlatić
Pronađite odgovore u ovoj knjizi koja će vas uputiti kako pravilno raditi i postupati:
Šta je sve potrebno za kvalitetan med?
Dobra ispaša pčela?
Redovna selidba košnica? Iskusan pčelar?
Pravilna zimska ishrana?Direktne koristi od bavljenja pčelarstvom pčelar dobija u sledećim proizvodima:
-med,
-pčelinji vosak,
-pčelinji otrov (ubod),
-matični mleč,
-cvetni prah (polen, pelud),
-propolis, i
-rojeve i matice za reprodukcije u pčelarstvu. Indirektna korist koju daje pčelarstvo oprašivanjem poljoprivrednog bilja, znatno je veća od direktne, za oko 100 do 150 puta, jer u prirodi oko 80% biljaka su entomofilne (biljke koje oprašuju insekti).SKU: 100205 -
Literatura
100220 – “Pčelarstvo kao hobi” Sebastijan Špivok
Jednostavan put do sopstvenog pčelinjeg društva
Pčelarstvo je u modi: ono štiti prirodu i živa bića ijedna je od profesija koje su bliske prirodi. Upustite se u avanturu pčelarskih društava i otkrijte uzbudljivu biologiju ovih insekata. Naučite sve važne korake u pčelinjoj godini i već u narednoj sezoni dodite do svog meda.SKU: 100220 -
Literatura, Sve za početnike
100230 – “Pčelarstvo za neupućene” Howland Blackiston
U knjizi ćete naći:
Razne klase medonosnih pčela i njihove uloge u pčelinjem društvu
Praktično uputstvo za konstruisanje košnice
Kako da pčele budu zdravije i produktivnije
Smernice za sve faze proizvodnje meda
Nove informacije o samostalnom uzgajanju matica
Obilje korisnih i poučnih slika
Najbezbednije načine da pregledate pčele i uživate u njima
Pčelarski kalendar organizovan prema klimatskim zonamaNaučite kako da:
Pravite i održavate košnice
Prođete kroz sve faze proizvodnje meda
Koristite najnovije alatke i opremu
Istražujete teorije o poremećaju propadanja pčelinjeg društva i njegov uticaj na životnu sredinu, privredu i društveoSKU: 100230 -
Literatura
100240 – “Uspešno pčelarenje” -Tihomir Perić
Knjiga USPEŠNO PČELARENJE- Tihomir Perić nas upućuje i uvodi u svet uspešnog pčelarenja i daje upute kako da postanjemo dobar pčelar. Šta je sve potrebno za kvalitetan med ? Dobra ispaša pčela ? Redovna selidba košnica ? Iskusan pčelar ? Pravilna zimska ishrana ? Pronađite odgovore i upute u knjizi koja će Vas uputiti kako pravilno postupiti i raditi. Cilj ove knjige da se od običnog čoveka napravi dobar pčelar,koji će da ima dobro zdravlje, dug život i dobre koristi.Sve o pčelarstvu na jednom mestu.
Br. strana: 169, sa dodatkom crno-belih slika i fotografija
Povez : Tvrd, prošiveno
Format : 14×20 cm, latinicaSKU: 100240 -
Literatura
100250 – “Praktično pčelarstvo” Vojin Todorović, dr Dušan Todorović
Pred vama je fototipsko izdanje knjige “Praktično pčelarstvo”, priručnika koji je ojevremeno doživeo osam izdanja i stekao popularnost širom bivše Jugoslavije. Autori Vojin Todorović i dr Dušan Todorović, i sami pčelari, opisali su najvažnije aktivnosti u pčelinjaku i dali savete za uspešnu proizvodnju meda. Nadamo se da će ovo izdanje “Praktičnog pčelarstva” naići na dobar prijem kod nove generacije pčelara. Knjiga je podeljena na tematske odeljke.
Prvi deo, Život pčela, upoznaje nas sa medonosnom pčelom i pčelinjim društvom, uz posedan osvrt na anatomiju i fiziologiju pčele. Ovaj deo knnjige govori o organizaciji pčelinjeg društva: o saću, pčelinjem leglu i pčelinjoj hrani. Za pčelare je od velikog značaja i to kako se odvija život i rad pčela u toku godine, budući da od ovoga zavise poslovi koji se obavljaju u pčelinjaku.
Drugi deo, Pčelinja paša, opisuje najvažnije medonosne biljke sa prostora bivše Jugoslavije. Rentabilnost pčelarstva upravo zavisi od poznavanja medonosnih biljaka koje pčelama daju glavnu i dopunsku pčelinju pašu. Rasprostranjenost ovih biljaka ima veliki uticaj na pravilan odabir mesta za pčelarenje.
Naredni odeljak, Košnice i pčelarski pribor, pun je ilustracija i korisnih šema koje su pogodne za samostalnu konstrukciju različitih tipova i delova košnica. Takođe je dat i opis najvažnijeg pčelarskog pribora, kao što su hranilice i pribor za uzimanje meda i ceđenje voska.
Radovi u pčelinjaku je odeljak koji daje savete o osnivanju pčelinjaka i važnim radovima u toku godine. Detaljno su obrađeni prolećni, letnji i zimski radovi u pčelinjaku, kao što su: nameštanje satnih osnova, puštanje pčela u medište, oduzimanje i istresanje meda, zamena matica, seoba pčela na pašu, priprema pčelinjeg društva za zimu i drugi važni radovi u pčelinjaku.Naredni odeljak, Pčelinji proizvodi, daje praktične savete za proizvodnju i čuvanje meda i mleča. Isto tako, opisuje se prikupljanje i čuvanje cvetnog praha – polena i propolisa. Ovaj odeljak daje i praktične savete za topljen i ceđenje voska.
Poslednji deo, Bolesti i štetočine pčela, opisuje najčešće bolesti pečlinjeg legla i odraslih pčela. Takođe se opisuju i neprijatelji pčela kao što su voskov moljac, pčelinja vaš i mnogi drugi. Odeljak će vam pomoći da zaštitite pčelinjak od opasnosti i da suzbijete bolesti i štetočine pčela ukoliko se pojave.
Beograd, novembar 2017. Mirjana Todorović Uzelac
SKU: 100250 -
Literatura
100260 – “U pčelinjaku tokom godine” – Edicija poljoprivredna biblioteka
Autor: Branko Relić
Strana: 312
Najveći broj pčelara ne živi od pčelarenja, oni to rade iz čiste ljubavi prema pčelama, iz hobija. Ali ima i onih koji svoj kućni budžet dopunjavaju prihodima od pčelarenja. Zanemarljiv je broj pčelara koji žive isključivo od pčelarenja.
Svi oni od pčelarstva ne dobijaju ono što bi mogli dobiti, ne ostvaruju prihode koje bi mogli ostvariti.
Ova knjiga je izvanredan vodič za pčelare, sadrži mnogo korisnih saveta i uputstava za uspešno bavljenje pčelarstvom.
Detaljni podaci o knjizi
Naslov: Pčelarenje kao profesija i hobi
Povez : Tvrd, prošiveno
Format : 18×24 cm, latinica
Strana: 380
ISBN: 86-7157-345-1
SKU: 100260 -
Literatura
107010 – “Hrana i ishrana pčela” G.F.Taranov
Ovo nije samo prevod iskusnog stručnjaka za strane jezike, već i pčelara sa ogromnim iskustvom i oprobanog pisca pčelarske literature, Branka Relića. Nakon višemesečnog rada na prevođenju s ruskog na srpski jezik, veoma interesantne kvalitetne knjige “Hrana i ishrana pčela”, čuvenog profesora G. F. Taranova, Branko Relić naučno-stručna razmatranja ovog profesora čini dostupnim širem krugu znatiželjnih čitalaca, ponajviše pčelarima, kojima će sigurno poslužiti kao izvor esencijalnih informacija korisnih za dalje unapređivanje struke.
Svakom pčelaru, bio on početnik ili robni proizvođač, koji želi da se probije kroz granice znanja u ovoj disciplini, ova knjiga će biti od ogromne praktične pomoći. KH njiga prikazuje različite aspekte hrane i hranjenja pčela sa kompletnom tehnikom priborom.SKU: 107010 -
Literatura
109020 – “Lečenje medom” – S.K. Vanjkevič
Recepata protiv svih
SVE O MEDU
VRSTE MEDA
KAKO PREPOZNATI PRIRODNI MED
LEKOVITE OSOBINE MEDA
METODE LEČENJA
MED U ISHRANI SPORTISTA
MED U DEČJEM JELOVNIKU
RECEPTI SA MEDOM ZA EFIKASNO LEČENJE NAJRAZNOVRSNIJIH BOLESTI
KREME NA BAZI MEDA
NEGA LICAI TELA
LEKOVITE KUPKE SA MEDOMSKU: 109020 -
Literatura
109021 – “Prirodno lečenje pčelinjim proizvodima” – Ognjen Milojević
Propolis je kao lek poznat još od antičkih vremena. Aristotel ga pominje u svom radu “Govor životinja” i zaključuje da se može koristiti u lečenju kožnih povreda, rana i infekcija. Propolis se najviše upotrebljavao za vreme Burskih ratova u Južnoj Africi (1899–1902), jer je pokazao odlične rezultate u zarastanju rana. Avicena je propolis nazivao “crnim voskom”, a Inke su ga koristile protiv upalnih procesa i visoke temperature. Zabeleške o propolisu se mogu pronaći i kod Plinija Starijeg, Dioskorida, Galena i Varona u XII-XV veku, koji su ga primenjivali protiv upale grla, kao sredstvo protiv karijesa, bola, za lečenje plućnih i kožnih bolesti. U starom Egiptu najobrazovaniji ljudi tog vremena su bili poznavaoci medicine i hemije. Koristili su propolis za lečenje, za mumifikaciju tela umrlih faraona i u Takođe, propolis je našao primenu i konzerviranju i ulazio u sastav mnogih melema.
SKU: 109021